backlink

Backlink Sorgulama Araçları Nelerdir?

SEO; web sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralara gelmesi için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmaları yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan biri rakiplerinizin yaptığı çalışmalardır. Bu çalışmaları kontrol altında tutmak, rakiplerinizin gerisinde kalmamak ve hatta bir adım önde olmak adına oldukça önemlidir. Biz de bu içeriğimizde rakibinizin backlinklerini bulma işlemini nasıl yapacağınızı ve backlink sorgulama araçları nelerdir açıklayacağız.

Bir Sitenin Backlinklerini Nasıl Kontrol Edeceksiniz?

Rakibinizin backlinklerini sorgulamak için kullanabileceğiniz araçları aşağıda listeledik.

Open Site Explorer

Open Site Explorer, bir web sitesinin bağlantı profilini araştırmak için kullanılan bir araçtır. Sayfa otoritesi, domain otoritesi ve spam puanı gibi metrikleri kullanarak gelen bağlantıların kalitesini gösterecektir. Ücretsiz sürümü de bulunan bu aracın tüm özelliklerine ulaşmak için tam erişime ihtiyaç duyabilirsiniz. Nasıl kullanacağınıza gelirsek;

  1. Rakibinizin alan adını URL sekmesine girin. Herhangi bir hataya yer vermemek adına rakibinizin sitesini bir tarayıcı penceresinde açın ve URL’ini doğrudan kopyalayın.
  2. Açılan pencerede “Gelen Bağlantılar” sekmesine gidin. Gelen Bağlantılar sekmesi, rakibinizin web sitesine bağlantı veren tüm sayfaları görüntüler.
  3. Sonuçları .csv’ye aktarın. Open Site Explorer’daki raporların çoğu .csv’yi dışa aktarmaya izin verir. Bu sonuçları kaydedin ve diğer rakipleriniz için tekrarlayın.
  4. Tüm rakiplerin .csv sonuçlarını derleyin. Open Site Explorer’da rakiplerinizin analizini yaptıktan sonra elektronik tabloda hepsini birleştirin.
  5. Tüm sonuçları sayfa otoritesine göre sıralayın. Sayfa Otoritesi, Moz tarafından geliştirilen ve önemli sıralama faktörlerini anlama çabamız sonucunda bir sayfanın bir arama sonucunda yer almasının olasılığını tahmin eden 1-100 ölçekli bir ölçektir. Daha yüksek rakamlar, sayfanın daha güvenilir olduğunu ve bu nedenle sıralamanın daha olası olduğunu önermektedir.

Majestic SEO

Majestic SEO da Open Site Explorer gibi online çalışan bir servistir. Ücretsiz kullanımında pek çok özellik sunmayan Majestic SEO’nun premium sürümü oldukça kullanışlıdır. Özellikle eskiye yönelik verdiği analizler ile çok faydalı sonuçlar sunan bu servis, Fresh Data ve Historical Data seçenekleriyle dikkat çekiyor. Herkesin bildiği gibi, web sitelerinin aldıkları backlink sayısı kadar, bu backlinkleri nasıl bir dengede aldıkları da önem taşır. Majestic SEO, yalnızca güncel verileri sunmakla kalmıyor, kapsamlı bir analiz ile geçmişten alınan linklerin sayıları ile bugünkü link sayısını karşılaştırıyor. Böylelikle dengeli bir backlink planı oluşturmanızı sağlıyor.

Ücret: 49,99 / 79,99 / 99,99 / 149,99 / 399,99 Dolar seçenekleriyle

cognitiveSEO

Backlink yönetim aracı olarak bilinen cognitiveSEO, oldukça yararlı bir araçtır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde oldukça kısa bir sürede pek çok backlink verisi sunar. Rakip sitelerin yanında kendi sitenizi de ekleyerek ciddi bir “Reverse SEO” verisi elde edebilirsiniz. Ayrıca backlinklerin hala aktif olup olmadığını görebilir ve ayrıntılı bir şekilde link parametrelerine kadar bilgilerin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Ücret: 99 / 199 / 499 / 999 Dolar seçenekleriyle

Ahrefs

Grafiklerle ifade edilen ayrıntılı raporlamalar sunan Ahrefs, site içi linklerin analizini de kullanıcılara sunmaktadır. Ücretli bir araç olan Ahrefs, backlinkin hangi sayfadan geldiğini kontrol edebilmeniz için sizi o sayfaya yönlendiriyor. Backlinkin yanı sıra oldukça iyi bir SEO aracıdır.

Ücret: 99 / 179 / 399 / 999 Dolar seçenekleriyle

0 Yorum
Yorumlar