backlink

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Backlink nedir? Backlink; bir web sitesinin diğer bir web sitesini tavsiye etmesi(referans vermesi) anlamına gelir.  Türkçesi “geri bağlantı” anlamına gelen backlink, SEO çalışmalarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Backlink alımı gerçekleşmeden bir dış SEO çalışması gerçekleşmez denebilir. Dış SEO çalışmalarının en etkilisi backlink alımıdır. Çünkü backlink dijital dünyanın kilit noktasıdır. Ancak backlinklerin bir web sitesine doğal yollarla gelmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sitenize faydadan çok zarar sağlayacaktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Google’ın banlamış olduğu web sitelerinden alınan backlinklerin hiçbir faydası olmayacaktır.
  2. Link çıkışı çok fazla olan siteleri Google sevmemektedir. Bu yüzden bu tür web sitelerinden alınan backlinklerin de sitenize katkısı olmayacaktır.
  3. Bazı internet siteleri gizli backlink verirler. Bu tarz sitelerden de backlink almanızın bir anlamı yoktur.
  4. Backlink alımı bir günde tamamlanacak bir süreç değildir. Bu süreci aralıklı hale getirin.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlinkler iki farklı türdedir. Bunlar; DoFollow linkler ve NoFollow linklerdir.

DoFollow Backlink Nedir?

DoFollow link demek “bu web sitesine tamamiyle güveniyorum” demektir. Daha önce backlink alımlarında ayrım yapılmıyordu ve tüm linkler DoFollow yapısındaydı. Sosyal medya platformlarının yaşamımıza girmesinden sonra backlinkler; DoFollow ve NoFollow olmak üzere ikiye ayrıldı. Böyle olmasının sebebi önerme noktasında kimin link verdiğidir. Bu şekilde ayrılmasaydı Facebook Google’dan sürekli spam yemek durumunda kalırdı. Aynı zamanda ağ yöneticilerinin sayfalarından ya da profillerinden çıktıkları tüm backlinkler dünyanın en iyi web sitesi olan Google tarafından önerilmiş olurdu. Bunların önüne geçebilmek adına Google backlinkleri ikiye ayırmak zorunda kaldı ve bugünkü şekli aldı. DoFollow backlinkler arama motoru botlarına doğrudan etki eder. Bu yüzden çok önemlidir.

NoFollow Backlink Nedir?

Bir içerikten farklı bir içeriğe link verilmek isteniyor ancak bu linklerin arama motorlarında gözükmesi istenmiyorsa linkin NoFollow link olarak verilmesi gerekiyor. Arama motoru botları DoFollow linklere verdiği önemi NoFollow linkler için de vermektedir. Bu yüzden web sitelerinde NoFollow ve DoFollow link oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Link oranları her yıl farklılık göstermektedir ama yarı yarıya link alımında fayda vardır. Sosyal medya platformları ve forum sitelerinden alınan backlinkler, NoFollow backlink kategorisine girer. Aramalarda bir etkisi olmadığından hangi kelimeden backlink alındığının bir önemi yoktur. Bu yüzden belirli bir anahtar kelime üzerinden değil, doğrudan web site adresinize link alımı yapmanızı öneririz.

Doğal ve Doğal Olmayan Backlink Nedir?

Backlinkler sadece web site sahipleri tarafından verilmez ve bu şekildeki linkler doğal backlink olarak algılanır. Kullanıcı eksenli web sitelerinden ya da sosyal medya platformlarından alınan backlinkler, doğal backlink kategorisine girer. Çünkü burada ziyaretçiler kendi istekleriyle ve beğenileriyle web sitesini tavsiye ederler. Google da bu durumu tespit etmek adına 2011 yılından bu yana; Google Caffeine, Panda, Penguen gibi algoritmaları geliştirmiştir.

Normal bir backlink web sitesine geldiğinde Google bunu doğal olmayan link olarak algılayabilir. Bu noktada tanıtım yazılarının kullanılması gerektiği karşımıza çıkıyor. Bu yüzden özgün bir tanıtım yazısından backlink alarak doğal ve sanki kullanıcılar tarafından önerilen bir web sitesi izlenimi yaratılabilinir. Google ve algoritmaları tarafında ücret karşılığında elde edildiği anlaşılmayan veya gerçekten bir ücret karşılığı olmadan verilen backlinklere doğal backlink adı veriliyor. Doğal olmayan backlinler ise bunun tam tersidir ve web sitesine zarar veren bir yapısı vardır.

0 Yorum
Yorumlar