backlink

Backlink Neden SEO’da Önemlidir?

Backlink neden SEO’da önemlidir; arama motorlarında yükselmenin en etkili yollarından bir tanesi backlink alımıdır. Backlink sayesinde internet kullanıcılarının web sitenize yönlendirilmesini sağlamış olursunuz. Bir web sitesi diğer web siteleri tarafından ne kadar öneriliyorsa o kadar kalitelidir. Ayrıca backlink Pagerank değerinizin artmasını sağlayacaktır. Pagerank değeri; Google’ın web sitenizi 0’dan 10’a kadar numaralarla değerlendirmesi demektir. Pagerank değerinin 10’a yükselebilmesi için backlink alımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

  1. Backlink alırken web siteniz için önemi yüksek olan anahtar kelimeleri ve anahtar kelime gruplarını belirleyin.
  2. Yavaş yavaş ancak sürekli olarak backlink almalısınız. Bu web sitenizin doğal görünmesini sağlayacaktır.
  3. Her zaman farklı özgün anchor metinler ve farklı anahtar kelimeler ile backlink alın.
  4. Link alırken içerikle birlikte almayı atlamamalısınız. Linkler içeriğin içerisinde olduğu durumda Google tarafından doğal görünecektir. Ayrıca bu içeriklerde anahtar kelimelere yer verirseniz kaliteli backlink kazanmış olacaksınız.
  5. Çeşitli PageRank’i olan web sitelerinden link almalısınız. Sadece düşük veya sadece yüksek PageRank’i olan web sitelerinden link alırsanız Google tarafından ceza alabilirsiniz. Doğal görünmeniz için PageRank çeşitliliği önemli bir noktadır.
  6. Yalnızca anasayfaya backlink alımı yapmaktan kaçının. Bu yüzden iç sayfalarınıza da link alımı yapmayı atlamayın.
  7. Hangi ülkenin sıralamasında yükselmek istiyorsanız o ülkede bulunan web sitelerinden link almalısınız. Google Penguen’in belirlediği bu kurala uyum sağlamanız web siteniz açısından önemlidir.
  8. Daha az link çıkışı olan web sitelerinden backlink almalısınız. Link çöplüğüne dönüşmüş olan web sitelerinden link almak sitenize fayda sağlamayacaktır.
0 Yorum
Yorumlar