arama motoru optimizasyonu nedir

Arama Moturu Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltması olan SEO, Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO çalışmaları ile arama motorlarında üst sıralara gelmek amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda kullanıcıların web sitelerindeki bilgi, ürün veya hizmetlere ulaşabilmesi sağlanır. SEO, pazarlama stratejileri arasında getirisi en yüksek olan stratejidir. Yani en kapsamlı anlamıyla SEO nedir sorusuna vereceğimiz cevap; arama motorlarında organik yani reklam olmadan üst sıralara gelebilmek adına yapılan teknik, site içi ve site dışı tüm iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır olacaktır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

SEO yapılırken dikkat edilmesi gereken 3 temel konu vardır. Bunlar; arama botlarına uygunluk, site içi ve site dışı SEO çalışmaları ve kullanıcı deneyimidir. Bu konulara dikkat edilmediği durumda ya hedeflenen başarı gelmez ya da çok uzun zaman alır.

Arama Botlarına Uygunluk: Web sitenizin arama motorları tarafından taranabilmesi anlamına gelen arama motorlarına uygunluk konusu önem verilmesi gereken noktalardandır. Bu noktada yapılması gerekenler şunlardır;

 • Web sitesinin kod yapısını doğru oluşturabilmelisiniz. Bu aşamada WordPress ya da Magento gibi platformları kullanmak gerekir.
 • Web sitesinin açılma hızını arttırmalısınız. Arama motoru botları yavaş açılan web sitelerinde zaman kaybetmezler. Yani siteniz ne kadar hızlıysa indeksleme ve taranma oranınız da aynı oranda hızlı olacaktır.
 • txt ya da şifreleme ile arama motoru botlarının siteye girişini önlememelisiniz.
 • Bir site haritası oluşturmalı ve Search Console’a bu site haritasını tanıtmalısınız.
 • İnline JavaScript ile CSS kodlarına yer vermemeye özen göstermelisiniz.
 • Web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olarak çalışmasını sağlamalısınız.

Site İçi ve Site Dışı SEO Çalışmaları: Arama sonuçlarındaki rekabette fark yaratabilmeniz adına yapmanız gereken çalışmalar, site içi ve site dışı SEO çalışmalarıdır.

 • Site içi SEO çalışmaları adından da anlaşılacağı üzere web sitesinde yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar; kaliteli içerik, arama hacimleri, başlık ve meta açıklamaları ve site içi linklemedir.
 • Site dışı SEO çalışmaları da yine adından anlaşılacağı üzere web sitesinin dışında gerçekleştirilen çalışmalardır. Backlink olarak bilinen site dışı SEO çalışmaları riskli bir konudur. Çünkü zararlı backlinkler ve doğal olmayan backlinkler sitenizin sıralamasında ciddi düşüşlere sebep olabilir. Bu yüzden backlink alımı yapılacaksa web sitenizin ayarında olan kaliteli siteleri tercih etmelisiniz.

Kullanıcı Deneyimi: Önemsenmeyen ancak oldukça önemli bir nokta olan kullanıcı deneyimi, web sitesi sıralamanızı etkileyen bir unsurdur. Kullanıcıların web sitesindeki oturum süresi, web sayfasını terketme oranı ve gezdiği web sayfası sayısı yüksek olduğunda arama motoru sonuçlarında üst sıralara gelebilirsiniz. Bu yüzden kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak web sitesi tasarımınıza ve web sitesinin sade ve kullanılabilir olmasına özen göstermelisiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)’nun Avantajları Nelerdir?

SEO’nun avantajlarını 5 başlık altında toplayacak olursak;

 1. Daha Fazla Ziyaretçi: Arama motorlarının ilk sayfasında ve üst sıralarında olan web siteleri daha fazla tıklama oranına sahiptir. SEO sayesinde üst sıralara geldiğiniz daha fazla internet kullanıcısına ulaşma imkanınız olacaktır.
 2. Yüksek Dönüşüm Oranı: Geleneksel reklam süreçlerinde hedef kitle değil geniş kitleye ulaşmak amacı vardır ve bu yüzden sadece ilgi duyan kişiler tarafından küçük bir dönüşüm sağlanır. Ancak SEO çalışmaları ile hedeflenen kitleye direkt ulaşma imkanı vardır. Bu da ulaşılan hedef kitle arasından bilgi alma, ürün veya hizmet satın alma gibi amaçlara daha yüksek bir dönüşüm oranı demektir.
 3. Markalaşmak: Arama motorlarında üst sırada yer alan markaların; daha güvenilir, daha başarılı ve daha kaliteli olduğu düşünülür. Bu da markalaşmayı ve beraberinde ürün ya da hizmetlerin satış oranını arttırmayı getirir.
 4. Kazançlı Yatırım: SEO çalışmalarına yapacağınız harcamalarla hedef kitlenize doğrudan ulaşacağınız için en etkili ve en kazançlı pazarlama stratejisini uygulamış olacaksınız.
 5. Site Kullanım Kolaylığı: Web sitenizi SEO’ya uyumlu bir biçimde geliştirirken aynı zamanda ziyaretçilerin kolay bir biçimde kullanmasını da sağlamış olacaksınız. Bu da kullanıcıların daha uzun süre sitede kalmasını sağlar ve satın alma, bilgi alma ve üye olma gibi iletişim olanaklarını arttırır.
0 Yorum
Yorumlar