anti seo

Anti SEO Nedir?

Anti SEO nedir? Anti SEO; web sitelerinin arama motorları sıralamasında gerilemesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir. Bazen organik SEO çalışmaları sırasında farketmeden yaptığınız işlemler de Google tarafından anti SEO olarak algılanabilir. Bu yüzden SEO çalışmalarında titiz ve dikkatli davranmanız gerekmektedir.

Anti SEO Nasıl Anlaşılır?

Anti SEO çalışmaları organik SEO çalışmalarından çok daha kolaydır. Bu yüzden web siteniz üzerinde herkes anti SEO yapabilir. Bu kişiler web sitenizin kodlarına ya da analitik hesaplarına erişim sağlayamazlar ama dışarıdan link verebilirler. Web siteleriniz üzerinde anti SEO uygulamak isteyen bir kişi, içeriğinizle alakası olmayan web sitelerinden ya da kalitesiz web sitelerinden oldukça fazla backlink alımı yaparak, web sitenizin arama motoru sıralamasında gerilemesine neden olabilir. Web sitenize anti SEO çalışmasının yapılıp yapılmadığını iki şekilde anlayabilirsiniz.

  1. Sitenizin indexlerini kontrol etmelisiniz. Web sitenizin indexlerinde sitenizle ilgisi olmayan kelimelerde artış yaşanıyorsa anti SEO çalışması yapılıyor demektir. Bu işlem çoğunlukla site üzerinden yapılan arama işlemlerine backlink alınarak yapılır. Google üzerinden sitenize yapılan index saldırılarını görüntüleyebilirsiniz.
  2. Sitenizin anchor textlerini kontrol etmelisiniz. Open Site Explorer ve Ahrefs servislerini kullanarak, web sitenize en çok hangi kelimelerden link geliyor görüntüleyebilirsiniz. Bunun sonucunda web sitenizle ilgisi olmayan kelimeleri tespit edebilirsiniz.

Anti SEO çalışmalarını tespit ettiğiniz durumda bir dosya hazırlayarak Google’a durumu bildirebilir ve arama motoru botları tarafından bu linklerin dikkate alınmamasını sağlayabilirsiniz.

Anti SEO’dan Kurtulma Yolları

  1. Anasayfa Linklemesi: Backlink alımlarında sürekli aynı kelime üzerinden anasayfaya link yapılmamalıdır. Anasayfaya alınacak binlerce link anti SEO çalışması olarak algılanacak ve sitenize zarar verecektir.
  2. Site İçi Linkleme: Web sayfanızda yapacağınız site içi linklemelerin çok fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir sayfanız varsa mutlaka temizlemeli ve alakalı anahtar kelimeleri öne çıkarmalısınız. Aksi takdirde Google bu gibi durumları spam olarak algılayacaktır.
  3. Zararlı Backlinklerden Kurtulun: Siz farketmeden sitenize backlink alımı yapılmış olabilir. Zararlı linklerin olup olmadığını sürekli kontrol edin ve bu linklerden bir an önce kurtulun.
0 Yorum
Yorumlar