anti seo engelleme

Anti SEO Nasıl Engellenir?

Anti SEO nasıl engellenir; Öncelikle web sitenize yapılmış olan anti SEO çalışmalarına engel olabilmek amacıyla önlemler almanız gerekmektedir. Bu çalışmaları önleyerek amaçlarınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde amaçlarınıza ulaşsanız bile, istenmeyen problemlerle karşılaşma olanağınız vardır. Bunun için ilk olarak Google Search Console hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bu hesap sayesinde web sitenize verilmiş olan farklı bağlantıları etkin bir biçimde engelleyebilir, yapılan spam saldırılarının hangi türde olduğunu da öğrenebilirsiniz. Google Search Console’a girişinizi mevcut Gmail hesabı ile yapabilirsiniz. Girişinizi yaptıktan sonra web sitenizi ekleyin ve “Arama Trafiği” sekmesine tıklayınız. Daha sonra sitenize gelen bağlantıları görüntüleyebileceksiniz.

En çok bağlantı verenler başlığının altında “Diğer” seçeneğine tıklamalısınız. Bu işlemlerin ardından en üstte karşınıza gelecek olan “Örnek Bağlantı Göster” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Web sitenize başka web sitelerinden gelen linkleri CSV dosyası biçiminde edinebilirsiniz. Bu dosyanın içerisinde bilginiz dahilinde olmayan bütün linkleri görebileceksiniz. Bu linklerin tümünü farklı bir dosyada belgelemelisiniz.

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra, anti SEO saldırılarını önlemek amacıyla bu linkleri Google’a bildirmelisiniz. Bunun için yine Google Search Console hesabında bulunan “Manuel İşlemler” bölümüne tıklamalısınız. Manuel web spam bildirim bölümüne anti SEO çalışmalarını ekleyerek Google’a bildiriminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Bir diğer bildirim aracı da Disavow Tool’dur. Yine Gmail hesabınızla giriş yapabileceğiniz bir araçtır. Google’ın arama motoru botlarının değerlendirmesini istemediğiniz tüm bağlantıları bu araca ekleyebilirsiniz. Ancak eklediğiniz durumda bu bağlantıları temizlemeye gerek yok diye düşünmemeniz gerekir. Yapay bağlantıları temizlemek için elinizden ne geliyorsa yapmalısınız. Yalnızca bu bağlantıları reddetmek yeterli olmayacaktır.

0 Yorum
Yorumlar