Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

SEO, Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu; arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkabilmek adına yapılan çalışmalara verilen isimdir. Bu çalışmalar organik yollardan web sitesine gelen ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla yapılır. SEO çalışmaları iki farklı kategoriye ayrılarak gerçekleştirilir. Bunlar; On-Page SEO (site içi SEO) ve Off-Page SEO (site dışı SEO)’dur. Site içi SEO çalışmaları tamamlanmadan site dışı SEO çalışmalarının uygulanmasında hiçbir anlam yoktur. Bu iki kategori birbirini tamamlar niteliktedir ve öncelikle iç SEO çalışmalarının tamamlanmış olması gerekir. İç SEO’da dikkat edilmesi gereken en kilit nokta; içeriklerdeki anahtar kelime yoğunluğudur. Bu da akıllara anahtar kelime yoğunluğu nasıl olmalı? sorusunu getirir.

SEO’da Anahtar Kelime Yoğunluğu

Öncelikle anahtar kelimenin ne olduğunu bilmeyenler için anahtar kelime tanımını yaparak başlayalım. Anahtar kelime; internet kullanıcıların arama motorlarında sorguladığı ve içeriklerinizde kullandığınız kelimeler ya da kelime gruplarına verilen isimdir. Web sitenizin her kelimede üst sıralara gelmesi mümkün olsa da oldukça güçtür. Bu nedenle web sitenizi oluştururken hangi anahtar kelime veya kelime gruplarında üst sıralara gelmek istediğinizi hedeflemelisiniz. Anahtar kelime yoğunluğu da içeriklerde anahtar kelimenizin kaç kez geçtiği ile ilgilidir. Üst sıralara gelmek için anahtar kelimeyi gerektiğinden fazla kullanmak arama motoru botlarınca spam olarak algılanacaktır. Bu da sıralamada yükselmenize değil düşmenize yol açacaktır. Spama düşmemek adına anahtar kelimeyi az geçirmek de sağlıklı bir hareket olmayacaktır. Bu da internet kullanıcılarının sizi bulamamasına sebep olacaktır ve trafiğiniz yükselmeyecektir. Bu nedenle anahtar kelime yoğunluğunun ideal düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz.

İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Oranı

İdeal anahtar kelime yoğunluğu birkaç faktöre göre değişiklik göstermektedir. Toplam kelime sayısı ve anahtar kelimenin rekabet düzeyi bu faktörlerdendir. Yoğunluğun % 1 ve % 5 aralığında olması ideal orandır. Bu oranı hesaplayabilmek de oldukça kolaydır. Anahtar kelimenin yoğunluğunu hesaplamak için; içerikte kullanılan anahtar kelime sayısının toplam kelime sayısına bölünmesi ve 100 ile çarpılması gerekmektedir. Örnek vermemiz gerekirse; toplam kelime sayısının 1000 olduğunu varsayalım. Hedeflenen anahtar kelimenin “internet reklamları” olduğunu düşünürsek ve içerikte 20 kez geçirildiyse anahtar kelimenin yoğunluğu şöyle hesaplanır: (20/1000)x100=2

Yani anahtar kelimenin yoğunluğu % 2 oranındadır. Bu, en ideal orandır. % 5 oranını geçtiğiniz durumda Google, içerikte bir farklılık olduğunu anlar ve spam içerik olarak nitelendirebilir. Bu sebeple aşırılığa kaçmamanız oldukça önemlidir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Analiz Araçları

SEO Chat

Jim Boykin tarafından geliştirilen SEO Chat, bir web sayfasındaki anahtar kelime analizini gösterir. En çok kullanılan ilk 3 kelimeyi, bağlantılı kelimeleri ve bağlantılı olmayan kelimeleri bu araç sayesinde görüntüleyebilirsiniz. Yoğunluğunu hesaplamak istediğiniz linki sayfadaki “Enter URL” kısmına kopyalayarak “Check” butonuna tıklayınız.

SEO Chat İçin TIKLAYINIZ!

Keyword Analysis

Anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak istediğiniz metni boş alana kopyalayınız. Ardından yoğunluğunu hesaplamak istediğiniz üç kelimeyi giriniz. “Ratio” kısmında oranlarına otomatik olarak erişebileceksiniz.

Keyword Analysis İçin TIKLAYINIZ!

SEO Centro

Web sayfalarındaki anahtar kelime yoğunluğunu analiz etmenize ve sitenizdeki önemli anahtar kelimeleri kolayca görüntüleyebilmenize yarayan bir araçtır. “URL” kısmına yoğunluğunu kontrol etmek istediğiniz sayfanın linkini giriniz. “Access Code” kısmına size verilen numaraları girerek “Submit” sekmesine tıklayınız. Böylece anahtar kelimenin yoğunluğunu hesaplamış olacaksınız.

SEO Centro İçin TIKLAYINIZ!

SEO Book

Bu aracı kullanmak için tek yapmanız gereken hesaplanmasını istediğiniz sayfanın linkini veya metinin tamamını girerek “Submit” butonuna tıklamaktır.

SEO Book İçin TIKLAYINIZ!

 

0 Yorum
Yorumlar