Anahtar Kelime Fikirleri Biterse Kontrol Edilecek Yerler

Sektörünüzle ilgili tüm anahtar kelimeleri tükettiğinizi hissediyor olabilirsiniz. Bu hissin ne demek olduğunu biliyoruz. Yeni bir şeyler bulmak için anahtar kelime araçlarında daha derine inseniz de, aynı anahtar kelimeleri bulmaya devam edersiniz. Rakiplerinizin web sitelerini keşfe çıkarsınız ve sizinle aynı araçları kullandıklarını ve aynı konulara değindiklerini görürsünüz. İşte bu durumlardan sizi kurtarmak adına anahtar kelime fikirleri biterse kontrol edilecek yerler listesi hazırladık. Aşağıdaki başlıktan bu yerlerin listesine ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Fikirleri Biterse Kontrol Edilecek Yerler Nelerdir?

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’daki “Açılış Sayfası” Seçeneği

Pek çok insan Anahtar Kelime Planlayıcı’da böyle bir seçeneğin olduğundan habersizdir. Bir anahtar kelimeyi “ürün veya hizmet” alanına yapıştırmak yerine URL’lerinizden birini “açılış sayfanız” seçeneğine yapıştırmayı deneyin.

Bu biçimde elde edeceğiniz tavsiyeler arama yaptığınızda bulacağınız tavsiyelerden daha farklıdır. Anahtar Kelime Planlayıcı’nın bu kısmını kullanmak için birkaç farklı URL girin. Daha önce hiç önerilmeyen bol miktarda anahtar kelime bulacaksınız. Bu yöntem anahtar kelime  fikirleriniz bittiği noktada mükemmel bir yardımcıdır.

İnternet Forumları ve Mesaj Panoları

Forumlar 90’lı yıllarda kalmış gibi düşünülse de, bir fikir kaynağı olarak ciddi şekilde önemseniyor. Gerçek şu ki, forumlar oldukça fazla trafik sağlıyor, geniş bir ağ oluşturuyorlar ve anasayfadaki sonuçların hemen hemen hepsinin forumlardan geldiği pek çok arama mevcut. Forumlara bakmak profesyonelce olmayabilir ancak anahtar kelime bulmak için mükemmel bir yol. Sektörünüzdeki forumlara göz atın. Çoğu, trafik alan gönderileri sıralamanıza izin vererek sizin için araştırmayı basitleştirir. Anahtar kelime araçlarınızla forumları tarayın. Burada keşfedilmemiş kelimeleri bulacaksınız.

Google’ın İlgili Aramaları ve Otomatik Tamamlama

Oldukça önemli iki kaynak olmalarına rağmen pek fazla kullanılmamaktadır. Anahtar kelimenizi yazdığınızda SERP’in alt kısmında yer alan önerileri göz önünde bulundurun. Bu öneriler Anahtar Kelime Planlayıcı’da sunulan önerilerden farklıdır ve anahtar kelime fikirleriniz bittiğinde kullanabileceğiniz harika bir yoldur. Diğer bir yol da Google’a anahtar kelime öbeğini yazdıktan sonra artı bir harf ekleyerek çıkacak yeni fikirlerdir.

Google Correlate

Google Correlate, kullanıcıların anahtar kelimenizle alakalı olarak aradığı diğer şeyleri öğrenmesini sağlayan bir araçtır. Bir konuyu derinlemesine incelemenize yardımcı olmaz fakat dışarıya doğru genişlemenize ve yeni, ilgili şeyleri keşfetmenize yardımcı olabilir. Örneğin; “anahtar kelimeler” hakkında sınırlı bakış açısı geliştirirseniz, Google Correlate size yapılan işi değiştirmeniz, düzeltmeniz veya buna benzer şeyler hakkında yazmanız gerektiğini söyleyecektir. Ama en çok, “Eyaletleri karşılaştır” ile “zaman dizisi” karşılaştır seçeneklerini tavsiye ediyoruz.

Google Search Console

Google uzun süredir Google Analytics’te anlamlı anahtar kelime verilerini göstermeyi durdursa da, birçok kişi hala Search Console’da çok sayıda anahtar kelime verisinin olduğunu fark etmiyor. Google Search Console; tıklamalar, gösterimler, tıklama oranı ve konuma göre sıralamanıza olanak tanır. Tıklamalar ve tıklama oranı, gizlilikle ilgili sorunlardan dolayı Analytics’te önemli ölçüde çelişkili görünse de, gösterimler ve konum verileri oldukça doğru görünüyor. Diğer anahtar kelime analiz araçlarından farklı olarak, henüz tanımlamadığınız anahtar kelimeler de dahil olmak üzere, sıraladığınız hemen hemen her anahtar kelimeden burada bahsedilir. Bu, onları açıkça hedeflememiş olsanız bile, halihazırda çektiğiniz anahtar kelimeleri keşfetmenize olanak tanır.

Google Trendler

Çoğu okuyucu, Google Trendlerden haberdardır. Sektöre özgü içerik için yararlı olabilme özelliği sınırlıdır, ancak kesinlikle bu listede yer verilmesi gerekmektedir. Burada spesifik endüstrilerle arama yapmanın yanı sıra, belirli bölgeler için de sonuçları daraltabiliyorsunuz. Google Trendler son 24 saat içinde aranan konuların listesini sunar.

Amazon

Anahtar Kelime Planlayıcı ve anahtar kelime araçları, doğrudan arama yapmadığınız sürece markalardan veya modellerden bahsetmez. Amazon burası için oldukça kullanışlı. Örneğin; kahve makinesi sektöründe bir anahtar kelime listesi istiyorsunuz. Arama bölümüne “kahve makinesi” yazın ve listeye ulaşın. Ürünler veya endüstri sınıfları yerine bireysel ürünlerle başlayarak, tamamen farklı anahtar kelime fırsatları dizisi oluşturursunuz. Bunları Anahtar Kelime Planlayıcı’da kullanmanız, sizi kesinlikle aksi yönde rastlamadığınız fikirlerle de ilişkilendirecektir. Ayrıca eBay gibi diğer E-Ticaret sitelerinde de benzer stratejiden faydalanabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar