Anahtar Kelime Araştırma Sürecini Artırmak İçin İpuçları

Gerçek müşteriler ne arar? Basit bir soru gibi görünüyor ancak araştırma ve verilere girdikten sonra işler karışabiliyor. Bir kelime veya cümle sık sık aranabilir fakat bu tek başına müşterilerinizin bunlar olduğu anlamına gelmez. Ücretli bir arama kampanyası, anahtar kelimelerinize ilişkin bilgi verirken, gerçek müşterilerin neler aradığını keşfetmenin başka yolları da vardır. Bu içeriğimizde anahtar kelime araştırma sürecini artırmak için ipuçları sunacağız.

Anahtar Kelime Araştırma Sürecini Artırmak İçin İpuçları Nelerdir?

Hedef odaklı aramaların teorik hacimden daha önemli olduğu bir dönemdeyiz. Arama motorları kullanıcıyı daha iyi anlamaya çalıştıkça, web sitesi yöneticileri de bu konuda bilgili olmalıdır. Yani potansiyel müşteriler ve mevcut müşteriler ile ilgili çok fazla şey bilinmelidir. Bununla birlikte, sesli arama ve bu büyümenin trafik ve nihai dönüşümlerinizi nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. Çoğunuz halihazırda bu yolda, ancak araştırma becerilerinizi netleştirmek istiyorsanız kullanabileceğiniz pek çok araç ve taktik bulunmaktadır. Aşağıda, ilgili web kullanıcılarına yol gösteren ortalama anahtar kelime araştırması ve hedeflenen anahtar kelime araştırması arasında fark yaratan araçlar ve teknikler sunulmuştur.

Hedeflediğiniz İnsanları Öğrenin

Hedef kitleyi bilmek, onları gerçekten tanımak demek. Müşterilerin sorduğu soruları ve sorunlarını nasıl açıkladıklarını öğrenmek için fazladan bir adım atmalısınız. Pazarlamada bir sorunu çözmeye odaklanmalısınız. SEO bir pazarlamadır. Bu, hedeflediğimiz anahtar kelimeler ve içerik odağınızın bu kavramın merkezinde olması gerektiği anlamına gelir.

Geleneksel Anahtar Kelime Araçlarının Ötesine Geçin

Anahtar kelime araştırma araçlarını sevmeyen yoktur. Hiç şüphe yok ki, bazı harika kelimeler ve deyimler, özellikle öneri araçları veya listeleri oluşturmanıza yardımcı olan ilgili terimleri bulma sürecini düzene sokuyorlar.

  • Demographics Pro, size sosyal medya kullanıcıları hakkında ayrıntılı bilgiler veren ve bu sayede markanızı veya ürünlerinizi kimin aradığını anlamanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Onların ne ile ilgilendiklerini ve neyi aradıklarını görebilirsiniz. İşletmenizin kullandığı kelimelere karşı, müşterilerinizin hedeflediği kelimelerle doğru yolu seçmenizi sağlar.
  • Potansiyel müşterilerinizle ilgili benzer verileri, ücretsiz bir Social Searcher aracı kullanarak toplayabilirsiniz. Kullanmak zor değil, yapmanız gereken tek şey; anahtar kelimelerinizi girmek, kaynağı ve yazı türünü seçmektir.
  • Anahtar kelimelerinizle uğraşıyorsanız, denemek için başka harika bir araç da Seed Keywords. Bu araç; daha sonra arkadaşlarınıza gönderebileceğiniz bir arama senaryosu oluşturmayı mümkün kılar. Niş bir sektördeyseniz anahtar kelimeleri bulmak zor olduğundan oldukça faydalıdır. Arama senaryosunu oluşturduktan sonra, insanlara gönderebileceğiniz bir bağlantı elde edersiniz. Ardından arama yapmak için kullandıkları kelimeler toplanır ve size sunulur. Bu kelimelerin hepsi olası anahtar kelimelerdir.

Amaçları Araştırın

Hedeflenmek istenen anahtar kelimeler için ne tür bir içeriğin sıralandığı bilmelisiniz. Bu da Google’ın ve araştırmacıların inandıkları amaç doğrultusunda bazı fikirler verir. Basit bir örnek vermek için iki temel kategoriye odaklanalım: satın almak ve tanımak. Diyelim ki “organik kahve” terimini hedefliyorsunuz. Sonuçlarda ne olduğuna bakarak Google, araştırmacının amacının organik kahve satın alma ya da bu konuda daha fazla bilgi edinme olduğuna inanıyor. Bu durumda, optimize edilmeye çalışılan sayfa her iki hedefe yönelik olabilir. Şimdi de “zehirli otları ayıklamak” anahtar kelimesini hedeflediğinizi varsayalım. Bu durumda sadece bilgi sağlayan ya da başka bir ifadeyle “bilgi” amacına uygun bir sayfa optimize edilmelidir.

SEOToolSet, SEMRush ve Ahrefs de dahil olmak üzere, hedeflediğiniz anahtar kelimeler için hangi sayfaların sıralandığını belirlemenize yardımcı olabilecek birçok araç bulunmaktadır.

Anahtar Kelimelerden Sorulara Gidin

İnsanlar sorular sorar. Haber değeri olmayan bu soruları cevaplamak için tüm fırsatlardan yararlanmalısınız. Bu nedenle, uzun kuyruklu anahtar kelimeyi unutmayın. Soruları bulmak için kullanabileceğiniz araçlardan bazıları şunlardır: Answer the Public, BuzzSumo’nun yeni Question Analyzer’ı ve FaqFox.

  • Answer the Public; anahtar kelimelerinizle ilgili yaygın sorguları ve cümleleri sunmak için otomatik öneri teknolojisini kullanır. Aranan konular için daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olabilecek bir veri görselleştirmesi üretir.
  • Question Analyzer; Amazon, Reddit ve Quora da dahil olmak üzere sayısız forum ve web sitesinde sorulan en popüler soruları bulur.
  • FaqFox; Quora, Reddit ve Topix gibi siteleri kullanarak anahtar kelimelerinizle ilgili sorularınızı sunacaktır.
0 Yorum
Yorumlar