anahtar kelime analizi

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Doğru bir SEO stratejisi oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey hedef kelimeleri seçmektir. SEO dostu içerikler yazarak arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız anahtar kelime analizini uzman bir biçimde yapmalısınız. Tabii ki içeriğinizin konusu ilk anahtar kelimeniz olacak fakat bu kelimenin arama yoğunluğunu, reklam maliyetini, türevlerini bilmezseniz içeriğiniz istediğiniz seviyeye ulaşamayacaktır. Anahtar kelime analizi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça çeşitlidir. SEO uzmanları en çok aranan kelimeler hakkında bilgi alabilmek adına anahtar kelime analizi araçlarını tercih ederler. Sektörde yer alan analiz araçlarının çoğu kullanıcılar tarafından iyi yorum almıştır. Bu araçlar ile hedef kelimenizin aylık aranma sayısını, hangi bölgeden daha çok arandığını, hangi dil kullanarak sorgulandığını ve rekabet seviyesini öğreneceksiniz. Bu sayede sağlıklı bir plan çıkartabilirsiniz.

En İyi Anahtar Kelime Analiz Araçları Nelerdir?

Google Arama Sonuçları

Google aramalara bir kelime yazdığınız takdirde, bu kelimeyi tamamlayan yeni kelimeler karşınıza çıkacaktır. Çıkan bu kelimeler kullanıcıların en fazla aradığı kelimelerdir. Bu kelimelerin bir listesini çıkartarak içerik stratejinizde değerlendirebilirsiniz.

Google Trends

Google’ın ücretsiz servislerinden bir tanesi de Google Trendler’dir. Son trendleri, verileri ve görselleri görüntüleyebileceğiniz bu servis sayesinde popüler olan aramaları analiz edebilirsiniz. İster kategori olarak ister ülke olarak yapacağınız aramalarla güncel tüm konulardan haberdar olabileceksiniz.

Google Keyword Planner

Google’ın ücretsiz sunduğu servislerden bir tanesi de anahtar kelime planlayıcıdır. Google arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde edebilmek için kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlerken, Google’ın kendi aracını kullanmaktan daha mantıklı bir tutum olamaz. En iyi anahtar kelime analiz araçlarından biri olan Keyword Planner sayesinde ülke ve dil seçimi yaparak araştırmanızı tamamlayabilirsiniz.

Keywordtool.io

Keywordtool.io; herhangi bir konu hakkında uzun kuyruklu yüzlerce anahtar kelime üretmek için Google otomatik tamamlamayı kullanan, ücretsiz çevrimiçi anahtar kelime araştırması aracıdır. Bu araç; Google, YouTube, Bing, Amazon, eBay, App Store olmak üzere pek çok kanaldan çektiği anahtar kelimelerle bir liste sunar. Ücretsiz olarak 750 kelimeye kadar, hiçbir üye girişi dahi yapmadan aracı kullanabilirsiniz.

Uber Suggest

Anahtar kelime analizi araçlarından biri olan Uber Suggest; Web, Images, Shopping, YouTube ve News seçenekleriyle farklı kanalları kullanarak anahtar kelime varyasyonlarını listelemenizi sağlar. Ayrıca farklı bir dilde arama yapmak isterseniz dil seçenekleri arasından uygun olanı seçebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu aracı kullanmak da oldukça basittir.

Search Metrics

Search Metrics sadece anahtar kelime analizi yapabileceğiniz bir araç değildir. Bu işlem haricinde rekabet oranlarını, web sitenizin SEO durumunu, sitenize gelen ziyaretçileri, gelen ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini de analiz edebilirsiniz. Ücretli bir analiz aracıdır. Aylık 69 Dolar, 149 Dolar ödeyerek bu aracı kullanabilirsiniz.

Keyword Finder

Düşük SEO zorluk derecesine sahip uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan bir araçtır. İstediğiniz ülkede ve istediğiniz dilde arama yapabileceğiniz bu araç sayesinde aylık aranma ve rekabet seviyelerini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Trend verilerini de görüntüleyebileceksiniz. Aylık 29 Dolar, 39 Dolar ve 79 Dolar seçenekleriyle bu aracı satın alabilirsiniz.

Rakip Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Rakiplerinizden daha iyi olabilmeniz için rakip sitelerin neler yaptığını bilmeniz ve anahtar kelime analizini çıkarmanız gerekmektedir. Rakip anahtar kelime analizi için dikkate almanız gereken üç husus vardır. Bunlar;

  1. Başlık ve Meta Açıklamaları: Rakip sitelerin hangi anahtar kelimeleri kullandığını başlık ve meta açıklamalarına bakarak analiz edebilirsiniz. Genellikle başlık ve meta açıklamalarında anahtar kelimeler geçer. Böylece rakibinizin nasıl bir yol çizdiğini görebilirsiniz.
  2. Screaming Frog: Anahtar kelime analiz araçlarından biri olan Screaming Frog’u kullanmayı planlıyorsanız tek yapmanız gereken; rakip sitenin URL’ini taramaktır. Link analizleri sayesinde anahtar kelimeleri görüntüleyebilirsiniz. Link taratmak yerine varsa site haritanızı da taratabilirsiniz. Böylece meta açıklamalar ve H1 başlıklara rahat bir şekilde ulaşacaksınız.
  3. MajesticSEO: Rakip anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz bir diğer araç da MajesticSEO’dur. Bu araç ile rakiplerinizin aldığı backlinkleri tespit edebilir ve stratejinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.
0 Yorum
Yorumlar