alexa rank

Alexa’da Yükselmek

Amazon firmasına ait olan Alexa, web dünyasında yer alan tüm internet sitelerini bazı kriterleri göz önünde bulundurarak sıralıyor. Bu araç; web sitelerinin ülke ve dünya genelindeki derecesini ölçer. Ayrıca web sitelerinin tüm detaylarının analiz edilmesini sağlayan Alexa, 1996 yılında kurulduğundan güçlü bir dataya sahiptir. Bu nedenle web sitesi hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler, ilk ölçüm aracı olarak Alexa’yı kullanabilirler.

Bir web sitesi için Alexa sıralaması büyük önem taşır. Çünkü Alexa’da yüksek sıralamaya sahip olan web siteleri daha çok güven verir. Bu yüzden her web sitesi Alexa’da yükselmek adına bazı yöntemler kullanılır.

Alexa’da Yükselmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Alexa’da yükselmek için uygulamanız gereken pek çok kriter vardır. Sıralamanızın ne durumda olduğunu kontrol ederek ve mevcut durumunuzu analiz ederek ne kadar Alexa dostu olduğunuzu çözümleyebilirsiniz. Ardından Alexa’da yükselmek için gereken yöntemleri kullanarak sıralamanızı iyi bir noktaya getirebilirsiniz. Alexa’da yükselmek için yapılması gerekenler;

 • Öncelikle Alexa’ya kayıt olun ve sitenizi ekleyin. Unutmayın ki Alexa sadece 7 gün ücretsizdir, ardından ücretli sürümüne geçmek zorundasınız.
 • Alexa’da oturumunuzu açık ve sitenizi sorgulatın. Belli aralıklarla Alexa’yı ziyaret edin.
 • Tarayıcınıza Alexa Traffic Rank uzantısını ekleyin ve bu uzantı açıkken sitenizde vakit geçirilmesini sağlayın.
 • Web sitenizde Alexa ile ilgili içeriklere yer vererek, Alexa’ya backlink verin.
 • Alexa’da sitenizin daha çok sorgulanmasını sağlayın. Bunun için farklı cihazlar kullanabilirsiniz.
 • Site açılma hızını en iyi noktaya getirin.
 • Web sitenizdeki görsel kullanımını artırın.
 • Ziyaretçilerin sitede geçirdiği sürenin artması gerekmektedir. Bunun için SEO çalışmalarına yer verin.

Alexa Siteleri Nasıl Sıralar?

Eğer Alexa’da yükselmek istiyorsanız, sitelerin neye göre sıralandığını bilmelisiniz. Aşağıda maddeler halinde Alexa kriterlerini sunduk. Bu kriterlerde ne kadar iyi durumda olursanız sıralamada o kadar yükselirsiniz. Alexa sıralama kriterleri şunlardır;

 1. Sitenin hemen çıkma oranı
 2. Sitenin tekil ve çoğul hit durumu
 3. Sitede geçirilen süre
 4. Sitenin sayfa görüntülenmesinin toplam miktarı
 5. Sitenin hit kaynaklarının kaliteli olup olmadığı
 6. Alexa backlink sayısı
 7. Sitede var olan yorumlar
 8. Ziyaretçilerin sitedeki aktifliği

Alexa SEO Kriteri Midir?

SEO; internet sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda olmasını sağlayan çalışmalardır. Bu çalışmalar pek çok ayrıntıya sahiptir. Alexa ve SEO arasındaki ilişki ise oldukça gariptir. Alexa belli başlı sıralama kriterlerine sahiptir. Yani web sitelerini kendi sistemine göre sıralar. SEO ise arama motorlarında sıralamayı iyileştirmek adına yapılan çalışmalardır. Ancak SEO kriterlerinde Alexa sıralaması mevcut değildir. Alexa’da sıralama bir web sitesinin kaliteli SEO çalışmalarına yer verip vermediğini göstermeyeceğinden; Alexa bir SEO kriteri değildir.

Alexa’da temel sıralama kriteri ziyaretçi sayısıdır. Web sitesinde ziyaretçi sayısı ne kadar yüksekse Alexa sıralaması da o kadar yüksek olur. Sitedeki ziyaretçi sayısının artırılması SEO ile mümkün olacağından; Alexa ve SEO birbiriyle bağlantılıdır diyebiliriz.

0 Yorum
Yorumlar