alan adı

Alan Adı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Kural

Alan adı; bir internet sitesinin webteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcılarının web sitesine erişmesi için IP adresini bilmeleri gerekir. Bu da zor bir süreç olduğu için her web sitesinin alan adının olması bir zorunluluk haline gelmiştir. Alan adları; arama sonuçlarına, sosyal medya sonuçlarına, yönlendiren bağlantılara, yazım trafiğine, marka bilinci oluşturmaya ve çevrimdışı reklamcılığa kadar web üzerinde pek çok şeye etki eder. Etkili bir alan adı seçmek markanız ve çevrimiçi pazarlama yöntemleriniz için oldukça iyi bir husustur ve göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle alan adı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir 8 kuralda listeledik.

Alan Adı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Markalaştırılabilir Olmalıdır

Alan adı duyulduğunda ya da görüldüğünde bir marka gibi görünmesini sağlayın. Bu nedenle alan adlarının arasında tire veya rakam kullanmamaya dikkat ediniz. Çünkü bir marka gibi gelmeyebilir. Örneğin; makarna tarifleri bulunan ve makarna ile ilgili E-Ticaret ürünleri satan bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız;

  • makarna-shop.com gibi bir alan adı seçmeniz marka olarak hatırlanmasını güçleştirecektir.
  • makarnahastasi.com gibi bir alan adında marka bilinci yüksel ve eşsiz olabilir fakat söylemesi zor bir kelimedir.
  • makarnalabs.com gibi bir alan adı ise şaşırtıcıdır çünkü bilimsel bir çağrışım yaratabilir. Ayrıca benzersiz, unutulmaz, göze çarpar ve markalaştırılabilir.

Telaffuzu Kolay Olmalıdır

Neden okunaklı olması önemli diye düşünebilirsiniz çünkü kullanıcılar ya yazıyor ya da linke tıklıyor olacak. Ama bu durum işlem akıcılığı nedeniyle önemlidir. Bilişsel bir önyargı, insanların kolayca söyleyebildiği ve düşünebildiğini şeyleri hatırladığı noktadadır. Bu zihnimizdeki telaffuz edilebilirliği de içerir. Eğer alan adı telaffuz edilemezse işlem akıcılığı, unutulmazlık ve oluşturduğunuz marka bilincinin faydalarını kaybedeceksiniz. Tabii telaffuz durumu hedeflediğiniz dile ve bölgeye göre değişiklik gösterecektir.

Kısa Tutulmalıdır

Uzunluk yine işlem akıcılığı ile alakalıdır. Bir alan adının karakter sayısı ne kadar az olursa, alan adını yazmak, söylemek ve paylaşmak da o kadar kolay olur. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarında ve arama sonuçları da o kadar kısalacaktır.

.com’a Yönelik Önyargılar

Çok fazla sayfa uzantısı varken .com uzantısı hala oldukça önemli bir yerdedir. Peki neden? Çünkü .com en tanınmış ve en erişilebilir sayfa uzantısıdır. Bilişsel akıcılık; kolay bir alan adının seçilmesi gerektiğini  ve .com’un hala birincil uzantı olduğunu belirtir. Markalaştırılmış bir alan adı oluşturmak istiyorsanız .com uzantısını seçmelisiniz. Eğer kullanılamıyorsa önerimiz; .net, .co ya da ülkenizin alan adı uzantısını seçmektir.

Ticari Marka İhlalinden Kaçının

Alan adı seçerken dikkatli olmalısınız çünkü alan adınız farklı bir markayla karıştırılabilir. Bir şirket bu sebeple size karşı yasal işlem başlatabilir ve yargı sürecinde kafa karışıklığı yaratabileceği onaylanabilir. Bunların yanı sıra marka karışıklığı yaratabilir ki bu da marka bilinci oluşturmak için zor bir durumdur. Eğer gerçekten bir endişeye düştüyseniz profesyonel bir yardım almalısınız.

Sezgisel Olunmalıdır

İyi bir alan adı, kullanıcılara bir internet sitesinin ne olduğu konusunda güçlü bir fikir verir. Kullanıcılar alan adına bakarak “Muhtemelen bunu yaparlar” diyebilmelidir. Örneğin; yoga hizmeti veren bir işletmeyseniz alan adınızda “yoga” kelimesini geçirmelisiniz.

Geniş Anahtar Kelimeler Kullanın

Alan adında bulunan anahtar kelime, bilişsel akıcılığı sağlayabileceği gibi SEO açısından da önemli bir noktadır. Google, tam eşleme veya kısmi eşleşme alanlarından uzaklaşıyor fakat alan adınızda web sitenizin ne ile ilgili olduğunu anlatan bir anahtar kelime kullanabilirsiniz. Yine de markalaşmak isteyen firmaların anahtar kelimelerden uzak durmasını öneriyoruz. Örneğin Amazon. Ne olduğu ile ilgili hiçbir şey anlatmamaktadır fakat oldukça iyi markalaştırılmıştır.

Alan Adı Değiştirilebilir Olmalıdır

Alan adınız yoksa firma isminize son ek ya da ön ek ekleyebilirsiniz. Altenatif bir sayfa uzantısı kullanmanızda problem olmadığı gibi çevrimiçi markanıza yaratıcılık katmanızda da herhangi bir problem olmayacaktır.

0 Yorum
Yorumlar